MISIR SILAJI

Mısır Silajı Yapımı

Hayvanların yediği her çeşit yeşil yemden silaj yapılabilir.

Silaj yapılacak bitkilerin başında mısır gelir. En kaliteli silaj mısırdan yapılır. Silaj yapılarak değerlendirildiğinde bu bitkinin tüm toprak üstü aksamlarından yararlanılmış olur.

Mısır çeşitleri içinde dane ve sap verimi yüksek herhangi biri silajlık olarak yetiştirilebilir. Silajlık mısır tarımının normal mısır yetiştiriciliğinden hiçbir farkı yoktur.

Silaj yapımı için en uygun zaman koçanlardaki danelerin olgunlaşmaya yüz tuttuğu, ancak dişle rahatlıkla ezilebilecek derecede suyunu kaybetmediği devredir. Biçimde daha fazla gecikilirse daneler sertleşeceğinden hayvanlar tarafından tam sindirilemez.

Silaj yeri (silo) toprak ise merdane ile sıkıştırılır. Taşlar vs. temizlenir. %1-2 eğim olması uygundur.

5 dekar alandaki mısır için silo tabanına (400 mikron kalınlığında) plastik örtü (5 m x 20m) serilir. 10-15 yerinden delinir. Üzerine 15-20cm kalınlığında sap serilir.

% 60-70 rutubette hasat edilen mısır 2-4 cm uzunluğunda parçalanmalıdır ve plastik örtü üzerine 60 cm kalınlığında serilir.

Plastik örtü 5 m eninde 20 m boyunda olduğundan silajlık mısır 4x19 m genişliğinde serilir. Böylelikle sıkıştırma esnasında dışarı taşmalar önlenmiş olur.

 

 Mısır silajında ilave hiçbir katkı maddesine gerek yoktur. İstenirse 1 ton için 10-15 kg arpa kırması veya 5-10 kg buğday unu (fermantasyonu hızlandırması için) ilave edilebilir. Bu işlemden sonra traktörle sıkıştırma yapılır. Traktör ön tekerleri yığın üzerinde sağasola döndürülmemelidir. Düz olarak yığın üzerinde gidiş geliş yapılmalıdır. 60 cm kalınlığındaki yığın 20-25 cm ye düştüğünde iyi bir sıkıştırma yapılmış demektir.

Tekrar malzeme serilerek sıkıştırma işlemi yığın yüksekliği 80-90 cm oluncaya kadar devam edilir. Kenarlar ayakla sıkıştırılır.

Sıkıştırma tamamlandıktan sonra kümbet şeklini alır.

5 m x 20 m ebadında alttaki plastik örtünün kenarları yığının etekleri üzerine getirilir. İkinci plastik örtü bunun üzerine serilir. Arkadan öne doğru toprakla (15-20 cm) kapatılır.

Kapatılan silaj 30-45 gün içerisinde olgunlaşır. Rengi, kokusu ve tadı kontrol edildikten sonra hayvanlara yedirilmeye başlanılır.

1 BBHB (büyük baş hayvan birimi) için 1 dekar silajlık mısır ekimi yeterlidir. (500 kg canlı ağırlığındaki bir sığır 1 Büyükbaş Hayvan Birimi demektir.)

3 kg silaj yemi 1 kg fenni yeme eşdeğerdir. Silaj açıldığında açık yeşil, sarımsı veya kahverengi olmalıdır. Küf kokusu olmamalı, kendine has turşu kokusu hissedilmelidir.

Silaj katkı maddeleri

Silaj katkı maddeleri yem değildir. Yem yığınında süt asidi bakterilerinin çalışmasını kolaylaştırılan maddelerdir.

Karbonhidratça zengin olan bitkilerle yapılan silajda silaj tekniği tam olarak uygulandığı takdirde katkı maddesi kullanılmadan da çok iyi bir silaj yapılabilir. Ancak proteince zengin, karbonhidratça fakir ve zor silaj yapılabilen bitkilerde, (yonca, fiğ, üçgül vs.) süt asidi bakterilerinin faaliyetini arttırıcı katkı maddeleri mutlaka kullanılmalıdır. Kolay ve ucuz bulunan katkı maddeleri mısır, buğday ve arpa kırması veya unu, tuz, melas, formik asit, üre, peynir suyudur. Silaj yapımında kullanılan belli başlı katkı maddeleri ve silaja katılacak miktarlar şu şekildedir;

Katkı Maddesinin AdıSilaja Katılacak Miktar
Melas (suda eritilerek) 10-20 kg/ton
Buğday-arpa kırması40-50 kg/ton
Kuru pancar posası20-30 kg/ton
Formik asit (sulandırılarak)2.2 litre/ton
Tuz-NaCl (Fermantasyona etkisi zayıfdır)10-20 kg/ton
Diğer ticari özel katkı maddeleriTariflerine göre

Silo Tipleri

Silo; silajın yapılıp saklandığı değişik yapılardaki tesislerdir. Yapıldıkları malzemeye göre isimlendirilirler. Toprak, ahşap, beton, çelik silolar olduğu gibi düz, çukur ve yüksek silolar bulunmaktadır.

Çiftçi şartlarında en çok kullanılan ve en ekonomik olan silolar, 2 veya 3 tarafı duvarla çevrili taş veya betondan örtülü hendek silolar ve toprak zemin üzerine sap saman serilip örtü malzemesi olarak plastik örtü ve toprak kullanılarak yapılan yüzeysel silolardır.

Toprak üzeri, plastik örtülü silolar

 • Silo tabanına, yeşil yemlerin toprakla temasını önlemek için 5-10 cm kalınlığında sap saman serilmelidir.
 • Silo genişliği 4-6 m , uzunluğu 10-15 m , yüksekliği 1-2 m olmalıdır.
 • Ahıra yakın olmalıdır.
 • Silo tabanı yağmur ve sızıntı sularından zarar görmeyecek şekilde % 1-2 eğilimli olmalıdır.
 • Silonun yeri doldurulma işleminin rahatça yapılacağı konumda olmalıdır.
 • Silo gübreliklerden uzak olmalıdır.

Plastik örtülü toprak silolarda hayvan zararından korunacak önlemler alınmalıdır.

Beton veya taş örgülü silolar

 • İşletmenin kapasitesi ve yükleme römorklarının rahat girip çıkabilmesi düşünülerek boyutları hesaplanmalıdır.
 • Yapı malzemesi yemin suyunu emmemelidir.
 • Tabanı % 1-2 meyilli genişliği 3.5-4 m olmalıdır.
 • Yapı malzemesi yemden etkilenmemelidir.
 • Yemin bozulmasına neden olmamalıdır.
 • İçeriye su ve hava sızmasına engel olmalıdır.
 • Dayanıklı olmalıdır.

Duvar (hendek) iç yüzeyleri pürüzsüz olmalıdırPaylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      3613 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ELMALI HAVA DURUMU

ELMALI

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.41592.4255
Euro2.73782.7487
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret73369